Propozycje tras tatrzańskich

Takie, siakie i owakie - wszystkie kochamy!

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Postprzez Dawid » Pn, 2 lip 2012, 21:28

Witam!!
Wiem, że w internecie mozna znaleźć mnóstwo propozycji wycieczek w tatry. Interesują mnie jednak wasze propozycje. Otóz wybieram sie w tatry na 3 dni. Chciałbym odbyć piękną, niekoniecznie trudną (perć odpada) wycieczke na zasadzie "od schroniska do schroniska", a brakuje mi koncepcji. Pomożecie?
Dawid

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 3 lip 2012, 15:51

Dawid napisał(a):...wybieram sie w tatry na 3 dni. Chciałbym odbyć piękną, niekoniecznie trudną (perć odpada) wycieczke na zasadzie "od schroniska do schroniska", a brakuje mi koncepcji. Pomożecie?

Właściwie to sprawa jest dość prosta: prawie każdy szlak pomiędzy schroniskami tatrzańskimi Ci się nada...
Ale skoro o to pytasz, to pewnie za dużo po Tatrach jeszcze nie chodziłeś...
No to masz tu garść propozycji począwszy od najmniej wymagającej:
1. Schronisko na Polanie Kalatówki, Schronisko na Hali Kondratowej - właściwie to jest spacer, a nie wycieczka.
2. Schronisko Chochołowskie, Dolina Starorobociańska, Żleb Iwaniacki, Przełęcz Iwaniacka, Żleb Iwanowski, Schronisko na Polanie Ornak - równie fajny w drugą stronę.
3. Hala Kondratowa. Przełęcz pod Kopą Kondracką, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Dolina Sucha, Schronisko Murowaniec - równie fajny w drugą stronę.
4. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Świstówka, Schronisko nad Morskim Okiem - fajny w obie strony.
5. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Przełęcz Szpiglasowa, Schronisko nad Morskim Okiem - w drugą stronę mniej atrakcyjny.
6. Schronisko Murowaniec, Dolina Pańszczyca, Przełęcz Krzyżne, Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - w obie strony trochę "lufiasty".
7. Schronisko Murowaniec, Zawrat, Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - na początek bym odradzał.
Uwaga: Przejście ze schroniska na Polanie Ornak do schroniska na Hali Kondratowej, to bardzo męcząca i długa wycieczka, ale per saldo łatwa!
Ale ja bym Ci zasugerował inną wycieczkę bezpośrednio z Zakopanego bez konieczności korzystania z noclegów w schroniskach: Dolina Strążyska, Przełęcz w Grzybowcu, Przełęcz Wyżnia Kondracka, Przełęcz Kondracka Niżnia, Dolina Kondratowa, Schronisko na Hali Kondratowej, Kuźnice. Albo wariant od schroniska do schroniska: ze schroniska na Hali Kondratowej, albo ze schroniska na polanie Kalatówki dookoła Giewontu ale "w prawo", czyli: przełęcze Kondrackie, Przełęcz w Grzybowcu, Dolina Strążyska i ścieżką nad Reglami do Kalatówek i dalej na Halę Kondratową.
Uwagi:
1. W drugą stronę ta wycieczka jest o wiele gorszym pomysłem!
2. No i oczywiście nie należy wchodzić na Giewont!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Katamaro » So, 20 kwi 2013, 15:35

Dawid napisał(a):Witam!!
Wiem, że w internecie mozna znaleźć mnóstwo propozycji wycieczek w tatry. Interesują mnie jednak wasze propozycje. Otóz wybieram sie w tatry na 3 dni. Chciałbym odbyć piękną, niekoniecznie trudną (perć odpada) wycieczke na zasadzie "od schroniska do schroniska", a brakuje mi koncepcji. Pomożecie?

No jeśli chodzi o trasy górskie nie wymagające jakby za dużego wysiłku to trochę się ich znajdzie... To co polecił ci pan Zygmunt myślę że jest bardzo dobre... Ja osobiście sama chodziłam/jeździłam na takie wycieczki, ale wybierałam właśnie trasy gdzie jednak ten wysiłek jest potrzebny... Ale propozycja pana Zygmunta po przeczytaniu jest całkiem przyzwoita i uniwersalna. :)

Ale decyzja zaley tylko od ciebie :) Miłej wycieczki
Katamaro

Postprzez Gonzo » Wt, 23 kwi 2013, 13:39

Od pewnego czasu planuję poznać bliżej Tatry, zwłaszcza Słowacką część. Wiem że najlepszym wstępem do tych planów byłoby zapisanie się na letni kurs taternicki lub wyjazd z kimś posiadającym już odpowiednie doświadczenie. Lecz jak to często bywa, cena takich kursów jest przeszkodą, a z moich znajomych nikt nie ma odpowiedniego doświadczenia górskiego.
W Tatrach Słowackich z racji ubogiej sieci szlaków turystycznych jest sporo dość łatwych nieznakowanych tras od których możnaby zacząć. Liczę na waszą radę co do wyboru takiej trasy.
Gonzo

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 23 kwi 2013, 16:42

Ta sieć wcale nie jest taka uboga. To raczej nasze Tatry są "przeszlakowane"...
Zacząć nie tylko warto, ale nawet trzeba od szlaków znakowanych. Na tych nieznakowanych można słono zapłacić!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Gonzo » Wt, 23 kwi 2013, 18:26

Słowacki park narodowy, dopuszcza uprawianie taternictwa poza szlakami, na zasadach podobnych jak w Polskich tatrach. Nawet na tym forum znalazłem temat z dokładnym opisem jak to wygląda od strony regulaminów:
viewtopic.php?t=896
Przepisy TANAP punkt B.2

Etap zaczynania od szlaków znakowanych mam już za sobą (głównie po Polskiej stronie). A co do znakowanych szlaków Słowackich to ile by ich nie było wszystkie wytyczone są dolinami i przez łączące je przełęcze. Wyjątkami są szlaki na Krywań, Koprowy, Skrajne Solisko, Sławkowski, Małą Wysoką i Jagnięcy Szczyt.
Gonzo

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 23 kwi 2013, 18:55

Gonzo napisał(a):A co do znakowanych szlaków Słowackich to ile by ich nie było wszystkie wytyczone są dolinami i przez łączące je przełęcze. Wyjątkami są szlaki na Krywań, Koprowy, Skrajne Solisko, Sławkowski, Małą Wysoką i Jagnięcy Szczyt.

No i bardzo dobrze, że dolinami - też są piękne!
Tyle, że ich Zachodnia Orla Perć biegnie podobnie jak nasza - po grani. Serdecznie ją polecam, ale tam jest bardziej krucho niż na naszych Buczynowych i trzeba bardzo uważać.
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez niolkaniolka » Wt, 6 sie 2013, 20:17

Witam wszystkich serdecznie. Proszę o podpowiedź.. W drugiej połowie sierpnia wybieramy się w góry tzn. ja z mężem. W tatrach byłam, ale zawsze poza sezonem. Nie wiem, czy to istotne, ale tzw. szlaki pielgrzymkowe mam zaliczone, czyli Giewont Strążyską oraz nad Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów, a także Orlą Perć od Świnicy przez Zawrat do Murowańca. Zaś mąż, jeśli chodzi o góry ma małe doświadczenie, w zeszłym roku byliśmy w Pieninach i stanowczo zaprotestował przeciw szlakom z łańcuchami. Druga kwestia jest taka, że góry w tym czasie są ostro okupowane, słyszałam o wielogodzinnych kolejkach na Giewont. Nie chciałabym oglądać ukochanych tatr w tłoku jak w Luwrze. Aha jaskiń przy Kościeliskiej zwiedzać nie będziemy, bo się boję (nomen omen kiedyś zgubiłam się z grupą w Mylnej na wycieczce szkolnej - mieliśmy za mało latarek. Znaczy obyło się bez interwencji, znaleźliśmy właściwą drogę. Uraz jednak pozostał.). Mamy do dyspozycji samochód, więc mogą być to jakieś szlaki od strony Słowackiej. Planujemy pobyt 7-dniowy. Chodzi o trasy na wycieczki 1-dniowe.
niolkaniolka

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 6 sie 2013, 20:57

niolkaniolka napisał(a):Witam wszystkich serdecznie. Proszę o podpowiedź..

Witamy Cię równie fajnie... mam nadzieję.
Proponuję skorzystać z propozycji zamieszczonych w drugim poście tego wątku.
Jest też dość ciekawy wątek - Szczepienie

Jedna bardzo istotna rada: w tak zwanym letnim sezonie tatrzańskim wcale nie trzeba cierpieć z powodu tłumów; wyruszając wystarczy być na bramkach parkowych nie później niż o godzinie 7-ej, lepiej o 6:30, a najlepiej o 6-tej :biggrin: O ósmej jest tam już zawsze tumult.
Druga rada... też ważna: jeśli spojrzysz na mapę szlaków w słowackich Tatrach, zauważysz, że są one zdecydowanie dłuższe, czasochłonne i dużo mniej usieciowane, co ogranicza skrócenie wycieczki "jak by co"...
Natomiast bardzo gorąco polecam Jaskinię Bielańską, która jest w pełni "kulturalna" turystycznie - nawet się tam nie ubrudzisz, ale warto zabrać coś na grzbiet, bo jest tam zimno!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez niolkaniolka » Wt, 6 sie 2013, 21:38

Dziękuję bardzo za rady i błyskawiczną odpowiedź. O wczesnych godzinach oczywiście myślałam, ale sądziłam, że w sezonie letnim może być także dużo tego typu osób, ale rozumiem, że dominują śpiochy. To mnie bardzo cieszy, bo chciałabym zobaczyć Siklawę. O brudzenie się mnie zupełnie nie chodzi.. Poczytam o tej jaskini zobaczymy.. "Szczepienie" jest dobre, ale mąż zawsze zachowuje tzw. poker face, więc może to być trudne w wykonaniu. Uważam, że nie ma co człowieka zmuszać, jak nie chce, po prostu innym razem pojadę z przyjaciółką i wtedy poszalejemy. :cool: Na początek podsunę mu Pana książkę do poduszki.;) Jestem Pana fanką od pierwszego przeczytania i bardzo się cieszę, że trafiłam na to forum.:) Pozdrawiam!
niolkaniolka

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 6 sie 2013, 21:59

niolkaniolka napisał(a):...mąż zawsze zachowuje tzw. poker face, więc może to być trudne w wykonaniu.

Tam zaraz... trudne...!
Jeśli zrobisz to dobrze, to Tatry dopełnią reszty i będzie OK!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Marek Lipowski » Pn, 12 sie 2013, 09:35

Palenica Białczańska, Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawa, Dolina Pięciu Stawów, Świstówka Roztocka, Morskie Oko :)
Marek Lipowski

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 12 sie 2013, 15:05

Marek Lipowski napisał(a):Palenica Białczańska, Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawa, Dolina Pięciu Stawów, Świstówka Roztocka, Morskie Oko :)

Owszem, jest to fajna trasa, gdyby nie te... tłumy.
Proponuję startować z Palenicy nie później niż o wschodzie słońca.
Przynajmniej do MOka powędruje się nie w... procesji.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bul » Wt, 20 sie 2013, 08:40

Jako że jest to mój drugi post (obiecuje że to ostatni raz kiedy w nagłówku numeruje mojego posta) i już pochwaliłem STG, teraz bardzo bym chciała skorzystać z doświadczenia innych forumowiczów.

Chciał bym żebyście pomogli mi wyborze trasy zresztą jak w temacie. Ponieważ szykuja mi się dwa wyjazdy w góry. Oba bardzo krótkie, ale jednak będzie okazja pochodzić.

1) Gorce - Tutaj będę miała dwa dni żeby pochodzić, niestety stała baza noclegowa w Nowym Targu dzielnica Zadział. W pierwszy dzień planuje wejść na Turbacz, i nie mam pomysłu na drugi dzień.
2)Tarty- tutaj mam wyjazd służbowy i tylko jeden dzień wolnego :cry: ale lepsze to niż nic. Myślałem żeby wybrać się na Kościelec.

Bardzo liczę na jakieś podpowiedzi i sugestie w szczególności jakimi trasami najlepiej wchodzić na te góry. A może zupełnie zmienić plan?
bul

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 20 sie 2013, 09:57

bul napisał(a):...bardzo bym chciała... /-/ Chciał bym ... /-/...będę miała... /-/ Myślałem...

A może zacznij od jasnej deklaracji: kobietaś czy... niekoniecznie? :biggrin:

A tak zupełnie na poważnie i w temacie Twojego pytania...
Zawsze, gdy mnie ktoś pyta o propozycję trasy, pytam: co do tej pory zrobiłeś(łaś) w górach?
Inne rzeczy są fajne dla starych repów, a inne dla nowicjuszy... że o mnóstwie stanów pośrednich nie wspomnę.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bul » Wt, 20 sie 2013, 10:17

Szczerze powiem że liczyłem na lekką złośliwość

Moje doświadczenie górskie z tego roku (wcześniej też chodziłem po górach) - parę dni w Tatrach, i Bieszczadach. Ponad to odwiedzałem kilka razy Beskid Śląski na wycieczki jednodniowe (mieszkam blisko) . Totalnym nowicjuszem nie jestem, jednak do bardzo doświadczonego górołaza tez mi dużo brakuje. Ponadto jestem dość sprawny fizycznie ćwiczę kilka razy w tygodniu.
bul

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 20 sie 2013, 11:39

bul napisał(a):Szczerze powiem że liczyłem na lekką złośliwość

Boś ani trochę nie zasłużył(ła?) na... ciężką! :biggrin:

Co do tras tatrzańskich...
Kościelec jest fajny, ale bardzo ryzykowny w razie choćby małego kiksu pogodowego.
Zaproponuję jedną trasę, ale za to wspaniałą z możliwością wielu fajnych wariantów obieranych w trakcie: Ring of Giewont!
Tu masz opis, ale tak jak napisałem tam na końcu: lepiej to robić w drugą stronę.
Nawet w sezonie na dużych odcinkach unikniesz tam tłumów, jeśli wyruszysz możliwie najwcześniej!
Zacząć najlepiej wcale nie z "mrowiskiem" w Strążyskiej, a w Kuźnicach. Dalej (niebieskim) Kondratowa, Niżnia Kondracka, Wyżnia Kondracka (broń Boże wchodzić na Giewont! - szkoda czasu i... atłasu), (czerwonym)Przełęcz w Grzybowcu, Strążyska, (czarnym) Czerwona Przełęcz i do Kuźnic...
Jak by co to skróty/wycofy masz z Niżniej Kondrackiej (żółty), ze Strążyskiej (czerwony), albo Doliną Białego (żółty).
Można też przy marnych rokowaniach pogodowych z Niżniej Kondrackiej pójść (żółtym) na Kopę Kondracką, dalej (czerwonym) na Przełęcz pod Kopą Kondracką i tu zdecydować: dalej (czerwonym) na Kasprowy i (zielonym) lub kolejką do Kuźnic, albo z PpKK (zielonym) w dół na Kondratową i do Kuźnic. Ten ostatni wariant pętelki mniej męcząco robi się w drugą stronę.
Gdyby zaś na Kopie pogoda się znacznie poprawiła, to można: (czerwonym) na Małołączniak, a z niego (niebieskim) Przysłop Miętusi i w Dolinę Małej Łąki, albo z PM (czerwonym) na Nędzówkę
Powodzenia!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bul » Wt, 20 sie 2013, 12:51

Czytałem to już, i powiem szczerze myślałem o tej trasie ale mam jedno "ale" dzień wypadu przypada na 31.08 czyli ostatni sobota wakacji. Nienawidzę tłumów.
bul

Re: Propozycje tras

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 20 sie 2013, 13:06

bul napisał(a):Nienawidzę tłumów.

Jeśli z Kuźnic ruszysz na szlak przed szóstą, to na tłumy nadziejesz się dopiero w okolicach Przełęczy w Grzybowcu, skąd zejdziesz im "pod prąd" w pół godziny do Strążyskiej, a stamtąd już praktycznie samotnie pójdziesz czarnym dalej...
Niestety, w sezonie nie ma innego sposobu, by ominąć tłumy w naszych Tatrach.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez bul » Wt, 20 sie 2013, 13:32

To jest największa wada Tatr, jeszcze przemyślę sprawę, ale chyba skorzystam z tej propozycji.
Mogę jeszcze prosić o propozycje trasy na Gorce bez Turbacza.
bul

Postprzez Zygmunt Skibicki » Wt, 20 sie 2013, 13:47

bul napisał(a):Mogę jeszcze prosić o propozycje trasy na Gorce bez Turbacza.

Gorce bez Turbacza, to jest... Lubań albo Olszanica :badgrin: Jedno i drugie kawał drogi od NTargu!
Problem w tym, że każdy chce "zdobyć" Turbacz, a tylko bardzo nieliczni chcą się powłóczyć wokół niego. No to PTTK nie wytyczył szlaków obiegających Turbacz, a było by to bardzo pożyteczne, choć podobnie jak Ring of Giewont praktycznie bezużyteczne i nawet w sezonie dramatycznie puste.

Ale bym zaproponował ciekawy szlak z wyjątkowo dużą ilością gazdówek - one same są tak różne, a każda ciekawa, że... warto!
Startujemy z Nowego Targu - Kowańca przy kościele. Zielony szlak odchodzi stamtąd na wschód. Tym szlakiem podchodzimy na Bukowinę Waksmundzką, gdzie skręcamy w prawo na szlak niebieski i nim schodzimy do Łopusznej - też jest kilka rzeczy do obejrzenia(!), a stamtąd busem wracamy do NTargu.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez TakiJeden » Wt, 20 sie 2013, 22:59

Zygmunt Skibicki napisał(a):Gorce bez Turbacza, to jest... Lubań albo Olszanica :badgrin: Jedno i drugie kawał drogi od NTargu!

Zygmuncie, a nie pomyliła ci się Ochotnica, bo Olszanicy w Gorcach to jak pamiętam, żadnej nima.

A merytorycznie (@bul):
Tras w Gorcach takich, że się ominie Turbacz, to jest sporo, ino że to rollercoaster, bo siłą rzeczy w poprzek, a nie wzdłuż grzbietów. Ring of Turbacz też można sobie wyobrazić, choćby taki: Z Nowego Targu na Stare Wierchy (bodaj szlak zielony) i dalej za zielonymi przez Tobołów do Poręby. Drogą przez Niedźwiedź do Koniny. Czarnym na Kudłoń, zejście do Rzek, niebieskim na Gorc, zielonym przez Ochotnicę na grzbiet Pasma Lubania, czerwonym do Przełęczy Knurowskiej i austryjackim szutrem (może po 40 latach odkąd tamtędy chodziłem zaasfaltowali?) do Harklowej.
W czerwcu 76, po egzaminach maturalnych a przed rozdaniem świadectw wybrałem się z kolegą w Gorce szlakiem stawków i nasza trasa była taka: 1. Z Niedźwiedzia przez Kudłoń do Rzek. 2.Stąd przez Gorc do Ochotnicy Grn. koło kościoła i przez stawki Zawadowskie na grzbiet pasma Lubania do schroniska na Wyrobkach (już postawili a jeszcze nie zgorzało). 3. Zejście do ujścia Ochotnicy w Tylmanowej i grzbietem Tworogów znów na Gorc i do Skałki nad Jamnem. 4. Grzbietem głównym na Jaworzynę Kamienicką i Kiczorę (od Turbacza 2km!) i zejście przez Pucołowski staw do Łopusznej. Jak widać, ładna pętelka, i o Turbacz bynajmniej nie zawadzająca. Poza podejściem na Runek i grzbietem Tworogów na wszystkich tych trasach obecnie są szlaki (za naszych czasów nie było, poza głównymi grzbietami), a prócz schroniska na Wyrobkach pod Lubaniem (w sezonie zastępuje je baza namiotowa na szczycie), które, odkąd spaliło się w 78 do dziś dnia nie może doczekać się odbudowy, wszystkie nasze miejsca noclegowe* z tamtej wyprawy są aktualne.

----------------
* nie, żeby konkretnie w tych samych domach, ale w tych samych osiedlach i owszem.
TakiJeden

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 21 sie 2013, 09:22

TakiJeden napisał(a):Zygmuncie, a nie pomyliła ci się Ochotnica, bo Olszanicy w Gorcach to jak pamiętam, żadnej nima.

Jasne, że się przejęzyczyłem!
TakiJeden napisał(a):Tras w Gorcach takich, że się ominie Turbacz, to jest sporo, ino że to rollercoaster, bo siłą rzeczy w poprzek, a nie wzdłuż grzbietów. Ring of Turbacz też można sobie wyobrazić

Jasne, że siłą wiedzy i doświadczeń masz rację, ale mniejsza o te huśtawki międzygrzbietowe - płajów tam nie uświadczysz. Istotnym problemem jest konieczność zapuszczania się wprawdzie wytyczonymi drogami, ale jednak poza szlaki. Bez porządnej mapy i kompasu stanowczo odradzam!
Sporo ludzi każdego roku tak właśnie napytowywuje sobie kłopotów, a GOPR nocami szuka ich potem po lasach... quadami.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 22 sie 2013, 09:03

Anna Nowak napisał(a):Za rok wybieram się na Rysy od strony Słowacji. Ktoś był?

Żartujesz z siebie, czy kpisz z nas?
Jasne, że wielu z nas tam było, a niektórzy od różnych, nie tylko szlakami od dwóch stron wchodzili.
Ty pomimo mojej prośby, by tego nie robić, próbujesz reklamować jakieś legowiszcze w Zakopanem - nie rób tego więcej(!), a zadajesz tak kuriozalne pytanie?
Jak zapytasz po ludzku, bez spamu, to na pewno odpowiemy.

PS.: Link spamerski oczywiście zablokowałem.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Re: Propozycje tras tatrzańskich

Postprzez Prodiss » Cz, 22 sie 2013, 14:54

Ja dużo po tarach w życiu nie chodziłem choć podoba mi się i mam jedną ulubioną ale bardzo prostą gdyż doświadczony w tych terenach nie jestem a mianowicie jest to na Giewont przez Dolinę Małej Łąki ; )
Prodiss

Postprzez Zygmunt Skibicki » Cz, 22 sie 2013, 17:25

Tys piknie...!
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez niolkaniolka » Śr, 28 sie 2013, 19:16

Witam wszystkich po powrocie. Zgodnie z zasugerowanymi trasami wędrowaliśmy kilka dni różnymi dolinami jak i przełęczami. Za sugestie bardzo dziękuję, dopiero teraz doceniłam walory Tatr Zachodnich.:) Przełamałam lęk, co do jaskiń i poszliśmy do Jaskini Mroźnej... No, ale natura dała znać o sobie i 4 dnia poszliśmy do Hali Gąsienicowej, jak sugerowano przez Upłaz, Boczań (cudownie) i nad stawem Gąsienicowym zaproponowałam wejście na Karb (w domyśle miałam też Kościelec), ale mąż po wejściu na szczyt pomimo chwalenia walorów widokowych, zaprotestował przed kolejnym wprowadzaniem go "na takie wysokości" i przez kolejne dni monitorował naszą trasę po mapie (zapewne analizując wysokości). Także ten.. następnym razem pojedziemy razem, ale z moją koleżanką, z którą już łaziłam w różne miejsca i tylko we dwie pójdziemy gdzieś wyżej.:) Nie wiem może popełniłam gdzieś karygodny błąd pedagogiczny. Z drugiej strony wysokość Karbu to praktycznie Giewont, a tam wszyscy włażą.

Polecam też szlak czarny od Nędzówki, Nad Reglami przez Przełęcz w Grzybowcu na Sarnią Skałę -w sam raz dla początkujących, ale i pozostałym polecam, zwłaszcza zejście Doliną Białego. Zobaczycie niezliczoną ilość różnych wariantów spadku wody oraz pięknie prześwitujące przez potok kolorowe skały, dzięki którym mamy wrażenie, że woda zmienia kolor.

W razie deszczu polecam odwiedzić: Willę Kolibę, Dom pod Jedlami (własność prywatna, ale jeśli jest się grzecznym i kulturalnym to można wyprosić od właścicieli zwiedzanie wewnątrz -widziałam 3 pokoje i duży taras ze sporym dachem, którego nie wspiera żadna podpora, a także piec gliniany, różne wersje siedzisk zakopiańskich: fotele, powstałe z inspiracji góralskimi saniami, krzesła, ławy, a przede wszystkim wspaniała ornamentyka). Poza tym można odwiedzić Muzeum im. T. Chałubińskiego, radziłabym na sam początek pobytu, w czasie górskich wędrówek łatwiej skojarzycie typowe dla tego regionu rośliny, skały, a także możecie zobaczyć różne zdjęcia osób, które stworzyły historię Zakopanego.
niolkaniolka

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 30 sie 2013, 10:40

Już dawno chciałem coś tu napisać na... niepogodę, bo jak pogoda to i pisać szkoda!
Jest co robić w Zakopaanem także w dni deszczowe. Wcale nie koniecznie trzeba szlakiem herbacianym pracowicie doczołgiwać się do stóp cokołu hrabiego Zamoyskiego...
Tematów jest tyle, że praktycznie trza by napisać coś w rodzaju "deszczowego przewodnika zakopiańskiego", co w doskonały sposób napisał był już dawno Maciej Pinkwart, a le co jakiś czas wydają mu kolejne wydania poprawione, albo i rozszerzone, bo przecież Zakopane i Podhale żyją swoim życiem, czego postronni mogą w natłoku wrażeń nie zauważyć...
A jak się trafi pod Tatrami taki egzemplarz homo-ledwo-sapiens, co to zamiast doły z góry woli oglądać góry z dołu, to dla niego takie pomysły są najlepsze na całe życie!
Za niewielkie pieniądze - circa 20 złotych - da się kupić niewielką, ale nader interesującą książeczkę - http://www.empik.com/zakopane-przewodni ... ,ksiazka-p
Wystarczy tę książeczkę otworzyć w dowolnym dosłownie miejscu i... już jest coś ciekawego do odwiedzenia dosłownie kilka przecznic od krupówkowego tumultu!
Gdzie to kupić?
A wszędzie się da - najłatwiej oczywiście w internecie...
A jeśli zapomnimy zabrać z domu i nas przypili potrzeba kiszkowatej pogody, albo się nam trafi "niechodliwy" partner w samym Zakopanem, to w księgarni w Domu Turysty na Zaruskiego na pewno będzie.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 30 sie 2013, 13:12

Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez berta » Śr, 4 wrz 2013, 18:09

Proszę o podpowiedź - gdzie w Tatrach sztuczne ułatwienia [najlepiej łańcuchy] są umieszczone tak, że podejście do nich jest stosunkowo łatwe?
Być może wybiorę się w Tatry z całkowicie początkującą młodą osobą, która bardzo by chciała chociaż dotknąć tego słynnego łańcucha ;) Nie musi przechodzić żadnej trasy z łańcuchami - na razie chce tylko poczuć, że dała radę dojść do takiego etapu, że łańcuchy już są. Możemy się potem wycofać z trasy łańcuchowej, nie ma problemu i nie ma ambicji, by od razu nią iść.
berta

Następna strona

Powrót do Góry