Wolontariat dla Tatr

Takie, siakie i owakie - wszystkie kochamy!

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Wolontariat dla Tatr

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 17 maja 2009, 15:03

Gazeta Krakowska napisał(a):TPN szuka na lato chętnych do pracy
źródło: Gazeta Krakowska - 2009/05/16

Wolontariusze będą monitorować ruch, sprzątać. W zamian dostaną darmowy noclegi szkolenia. Wolontariat to nie tylko pomysł na darmowe wakacje, ale konkretna praca.

Tatrzański Park Narodowy rozpoczyna werbowanie ochotników do akcji „Wolontariat dla Tatr”. Wszyscy chętni będą mogli od 1 czerwca do końca września pracować w Tatrach i poznawać tajniki przyrody. TPN nie płaci ochotnikom za wykonywane przez nich prace, ale zapewnia im bezpłatny nocleg. Podczas ubiegłorocznych wakacji w Tatrach łącznie pracowało siedemdziesiąt osób.

Patrole tatrzańskich szlaków, monitorowanie ruchu turystycznego, prace leśne i sprzątanie śmieci – to tylko niektóre zadania, jakie Park przygotował w tym roku dla wolontariuszy, którzy będą mogli pracować na rzecz przyrody przez całe wakacje.

– W tym roku głównie skupimy się na patrolowaniu szlaków – tłumaczy Szymon Ziobrowski z TPN. – Do udziału zapraszamy wszystkich bez względu na wiek. Osoby niepełnoletnie powyżej 16. roku życia mogą do nas dołączyć, jeśli przedstawią pisemną zgodę rodziców.

Park nie płaci ochotnikom za pracę. Zapewnia im darmowy nocleg, bezpłatny wstęp i szkolenie, wycieczki po Tatrach. W tym roku bazy noclegowe dla wolontariuszy przygotowano na Łysej Polanie w budynku dawnej strażnicy granicznej i w budynku u wylotu doliny Kościeliskiej.

– Wolontariat to idea, która w Tatrach będzie zawsze obecna – deklaruje Paweł Skawiński, dyrektor TPN. – Cieszę się, że z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Oczywiście wszyscy powinni pamiętać, że wolontariat to nie jest pomysł na darmowe wakacje. Wolontariat nie polega na chodzeniu po górach, ale na wykonywaniu konkretnej pracy. Pracując na szlaku górskim, można realizować swoje pasje turystyczne czy przyrodnicze.

Pracownicy Parku podkreślają, że ochotnikom zdarzają się mniej lub bardziej atrakcyjne zajęcia. Jedni czyszczą przepusty w potokach czy zbierają śmieci, a inni ankietują turystów na szlaku.

– Wolontariat to pomysł zapożyczony z parków amerykańskich – mówi Skawiński. – W całej Polsce coraz więcej organizacji sięga po wolontariuszy. I my postanowiliśmy dla dobra przyrody skorzystać w miarę możliwości z pomocy ochotników.

Pomysł na aktywne spędzania wakacji w Tatrach podoba się rodzicom. – Taka praca w wakacje nauczy młodych ludzi szanować przyrodę – uważa Wojciech Kaczorkiewicz, turysta z Gliwic. – Jeśli będą zbierać śmieci wyrzucane przy szlakach, to sami nauczą się nie śmiecić. Może też złapią bakcyla górskiego.

Wygląda na to, że dyrekcja TPN jest jednak reformowalna. Zamiast po raz nie wiadomo który i nie wiadomo po co werbować osławionych i obśmiewanych pół-cywil-filanców, co to niby mieli instruować turystów, a zupełnie niepotrzebnie narażali się na drwiny i... permanentne olewanie, będziemy mieli wypisz wymaluj kopię wcale nie amerykańskich, a tuż zza miedzy wziętych za wzór, słowackich wolontariuszy - zresztą także sporej ilości Polaków, którzy wyłącznie "za wyro i michę" wykonali ręcznie od groma dobrej roboty dla Tatr zwłaszcza po pamiętnej kalamicie.
Tylko chyba nadal komuś wstyd przyznać się, że bierzemy wzór ze Słowaków.
A mówią, że lepiej z mądrym zgubić niż z innym znaleźć...
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Wolontariat dla Tatr 2010

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 5 mar 2010, 12:44

TPN w prywatnym mailu napisał(a):Witam

Wszystkich zainteresowanych wolontariatem w Tatrzańskim Parku Narodowym zapraszam na stronę http://www.tpn.pl/wspieraj/wolontariat/ W tym roku zmieniły się zasady rekrutacji. Zapisujemy się na konkretne zadania, których opisy umieszczone są na stronie. Nie ma potrzeby logowania się do bazy wolontariuszy. Bardzo proszę aby nie przysyłać zgłoszeń na starych formularzach.

Pojawiły się nowe zadania dla osób znających dobrze Tatry (topografię,
przyrodę) - patrole edukacyjne na szlakach.

Zapraszam również do odwiedzania forum
http://wolontariat.tpn.pl/index.php, gdzie znaleźć można aktualne
informacje a także podszkolić się ze znajomości Tatr. Obecnie tworzymy
wspólnie listę drzew, krzewów i krzewinek rosnących w TPN.

Pozdrawiam
Jan Krzeptowski
TPN
:oops:
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 4 kwi 2010, 14:47

Gazeta Krakowska napisał(a):Do pracy w Tatrach garną się ochotnicy z nizin
źródło: Gazeta Krakowska - 2010/04/01
Ruszyła kolejna edycja szkoleń dla wolontariuszy w Tatrzańskim Parku Narodowym (na naszym zdjęciu uczestnicy ostatniego szkolenia). Liczba chętnych przerosła oczekiwania prkowców.

- Zainteresowanie było tak duże, że powtórzymy zajęcia w pierwszy weekend po świętach - mówi Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do pracy na tatrzańskich szlakach zgłaszają się głównie osoby z nizin.

- Na ostatnich wykładach pojawiło się 31 osób. Byli to głównie licealiści i studenci. Najstarszy uczestnik liczył 63-lata - podkreśla Paulina Kołodziejska. - Przyjechali z różnych stron Polski, między innymi z Krakowa, Katowic, Wrocławia, Łodzi. W tej grupie znalazło się jedynie troje zakopiańczyków.

Wszyscy kandydaci będą musieli napisać test kwalifikacyjny.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10924
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Góry

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości